جراحی بوکال در رشت

از کاربردی‌ترین و بهترین روش‌ها برای تخلیه چربی‌های اضافی صورت و زاویه‌دار کردن آن، انجام عمل جراحی بوکال است.

تعریف افراد از زیبایی در زمان‌های گوناگون متفاوت بوده است. در هر دوره زمانی نظر افراد در مورد زیبایی دچار تغییراتی شده است. افراد نیز سعی کرده‌اند تا خود را با این تغییرات هماهنگ کنند و به‌این‌ترتیب چهره زیبا و جذابی داشته باشند. گاهی چهره‌ها و صورت‌هایی با حالت توپر و گرد موردپسند بود و یک مزیت برای افراد محسوب می‌شد، ولی امروزه صورت‌های زاویه‌دار به همراه گونه‌های برجسته و لپ‌های فرورفته مزیت محسوب می‌شود و به‌عنوان یک چهره زیبا و بدون نقص شناخته می‌شود. این امر باعث شده که در زمان حاضر افراد به دنبال چاره‌ای برای این مشکل باشند. از طرف دیگر روش‌های نوینی برای زیبایی با پیشرفت فناوری ایجاد شده‌اند که این کارها را بسیار راحت کرده‌اند. یکی

 

بوکال به چه چیزی گفته می‌شود؟

منظور از بوکان بافت‌های چربی موجود در گونه است که باعث می‌شود ظاهر صورت افراد گرد و توپر دیده شود. این نوع چهره بیشتر برای کودکان و خردسالان مورد قبول و جذاب است و همان‌طور که گفته شد امروزه برای بزرگسالان پسندیده نیست و باعث می‌شود گونه‌ها و زاویه مناسب فک و صورت با وجود این چربی‌ها فرد به‌خوبی دیده نشود.

 

عوامل ایجادکننده چربی بوکال

عوامل زیادی در جریان زندگی فرد وجود دارد که می‌تواند باعث تجمع چربی بوکال در زیرپوست شود و در برخی موارد زیبایی شخص را با تهدید مواجه کند. برخی از مهم‌ترین این عوامل عبارت‌اند از:

 • نداشتن رژیم غذایی مناسب با ساختار بدن؛
 • عدم تأمین آب موردنیاز بدن و در نتیجه بروز کم‌آبی در بدن؛
 • استفاده از مواد الکلی بیش از مقدار مجاز؛
 • ابتلا به بیماری‌های خاصی که می‌تواند از علل ایجاد چاقی و اضافه‌وزن بدن باشد مانند: کم‌کاری غده تیروئید؛
 • افزایش سن فرد که به دنبال آن عضلات صورت دچار افتادگی می‌شود و کار ربات‌هایی که مسئول تنظیم کردن ساختار چربی هستند دچار اختلال می‌شود و به‌این‌ترتیب بافت چربی بوکال در زیرپوست ایجاد می‌شود.

 

 

جراحی بوکال چیست؟

یکی از جراحی‌های زیبایی که امروزه طرف‌داران زیادی را به خود اختصاص داده است جراحی بوکال است. در این عمل زیبایی بافت چربی اضافی در قسمت گونه‌ها وجود دارد، تخلیه می‌شود.

این عمل به این دلیل انجام می‌شود که فرد از گردی و پر بودن صورت خود رضایت نداشته باشد و بخواهد صورتش به حالت کشیده‌تر دیده شود. در این عمل جراحی یک‌لایه چربی که در قسمت عمقی گونه‌ها قرار دارد و بوکال نام دارد را برمی‌دارند. به‌این‌ترتیب تغییر زیادی در حالت صورت ایجاد می‌شود.

این بافت چربی در افراد مختلف و سنین متفاوت اندازه‌های گوناگونی دارد و می‌تواند در برخی بسیار نازک و در برخی دیگر خیلی ضخیم باشد. در نتیجه افرادی که دارای بافت چربی بوکال ضخیم‌تری هستند مطمئناً صورت گردتر و تپل‌تری خواهند داشت. براین‌اساس عمل جراحی بوکال فقط برای این افراد توصیه می‌شود و اگر افرادی با لایه‌نازک چربی بوکال اقدام به انجام این عمل کنند نتیجه مطلوب و دلخواهی را کسب نخواهند کرد و فرم خوبی برای صورتشان ایجاد نخواهد شد. عمل جراحی بوکال علاوه بر زیبایی برای جوان‌سازی در سنین بالاتر نیز بسیار مفید است.

 

روش انجام عمل جراحی بوکال به چه صورت است؟

برای انجام این عمل جراحی زیبایی بهتر است حتماً به یک پزشک متخصص زیبایی با تجربه مراجعه شود و این عمل در یک کلینیک مجهز و با استفاده از تجهیزات پیشرفته انجام شود. روش انجام این عمل را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 1. ازآنجایی‌که در این عمل نیازی به بیهوشی بیمار نیست، پزشک معالج ابتدا محل موردنظر را با استفاده از بی‌حسی‌های موضعی، بی حس می‌کند تا بیمار به ای ترتیب هیچ‌گونه دردی را احساس نکند؛
 2. بعد از بی حس شدن ناحیه موردنظر، شکاف بسیار کوچکی در داخل دهان فرد و در قسمت داخلی گونه ایجاد می‌کنند؛
 3. در زیر این شکاف ماهیچه‌ای به نام ماهیچه بوکال قرار دارد و لایه چربی بوکال نیز در زیر این ماهیچه وجود دارد که پزشک ماهیچه را کنار زده و لایه چربی را خارج می‌کند؛
 4. پس از برداشتن و جداسازی لایه چربی، محل برش را به‌وسیله نخ‌های مخصوص بخیه قابل جذب بخیه می‌زنند تا شکاف بسته شود؛
 5. بعدازاین عمل هیچ‌گونه جای زخمی مشاهده نخواهد شد و در مدت کوتاهی فرد به‌ظاهر دلخواه خود دست پیدا می‌کند.

وجود درد اندکی بعد از انجام عمل موضوعی کاملاً طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. پزشک مربوطه به تجویز داروهای مسکن این درد را بهبود می‌بخشد.

 

نکاتی که بهتراست قبل از انجام جراحی بوکال بدانید

همیشه به افراد توصیه می‌شود که قبل از انجام عمل‌های جراحی مربوط به زیبایی حتماً با پزشک متخصص خود مشورت کنند و با تمام زوایا و جوانب عمل موردنظر خود آشنا شوند و آگاهی کاملی نسبت به آن پیدا کنند. در عمل جراحی بوکال نیز همین‌طور است. فرد می‌تواند با مشورت با پزشک خود متوجه شود که آیا انجام عمل برای او مناسب است و آیا شخص بعد از انجام عمل از چهره‌اش راضی خواهد بود یا نه؟

دررابطه‌با عمل جراحی بوکال دانستن برخی نکات برای فرد ضروری است و می‌تواند در تصمیم‌گیری او تأثیرگذار باشد. مهم‌ترین این نکات عبارت‌اند از:

 • فرد باید بداند که با برداشتن چربی بوکال، استخوان‌های گونه و صورت او بیشتر از پیش نمایان خواهند شد و خود را نشان خواهند داد؛
 • ازآنجایی‌که چربی بوکال یکی از بافت‌های چربی بدن است که در عمیق‌ترین لایه پوست وجود دارد می‌تواند در برخی موارد با ایجاد لپ، زیبایی خاصی به چهره فرد ببخشد و برداشتن آن کار درستی نباشد و نتواند رضایت فرد را بعد از انجام عمل به دنبال داشته باشد؛
 • عمل لیپوساکشن را نمی‌توان جایگزین انجام جراحی بوکال کرد زیرا همان‌طور که گفته شد چربی بوکال در لایه‌های عمیق پوست قرار دارد و از طرفی انجام لیپوساکشن روی صورت امکان ندارد؛
 • در انجام جراحی بوکال پزشک متخصص باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا هیچ‌گونه آسیبی به بافت‌های عصبی و عضلانی صورت وارد نشود.

 

عوارض انجام جراحی بوکال

عمل جراحی بوکال یکی از عمل‌های کم‌خطر در زیبایی است که عوارض کمی نیز دارد. ولی مسلماً هیچ جراحی بدون عوارض نخواهد بود. در این قسمت برخی از عوارض احتمالی این عمل را برای شما بیان می‌کنیم:

 • یکی از عوارضی که ممکن است با برداشتن چربی بوکال برای فرد رخ دهد سفتی فک است به‌طوری‌که گاهی ممکن است فرد در جویدن دچار مشکل شود. این عارضه معمولاً در مدت کوتاهی از بین می‌رود ولی در صورت ادامه پیداکردن باید با پزشک مشورت کرد.
 • بعد از عمل ممکن است فرد مقداری تورم در محل عمل احساس کند که به‌خاطر شکافی و برش ایجاد شده طبیعی است و در مدت کوتاهی از بین خواهد رفت.
 • ایجاد و بروز عفونت نیز یکی از عوارض شایع در این عمل است که برای جلوگیری از آن باید حتماً بعد از هر وعده غذایی از دهان‌شویه مخصوص استفاده شود.
 • احساس درد در محل نیز یکی دیگر از عوارض شایع این عمل است که با مصرف مسکن طی مدت کوتاهی از بین خواهد رفت.
 • یکی از عوارض احتمالی که به دلیل عدم تجربه و تخصص کافی پزشک ممکن است برای بیمار ایجاد شود این است که اگر هنگام عمل بیش از حد معمول چربی برداشته شود باعث بد فرم شدن صورت خواهد شد که فقط با تزریق مجدد چربی قابل جبران است.

 

انجام عمل جراحی بوکال به چه کسانی توصیه می‌شود؟

به‌طورکلی می‌توان گفت تمام افرادی که از چاقی و پر بودن صورت خود رنج می‌برند می‌توانند از این عمل برای زیبایی استفاده کنند ولی بهتر است برای این کار با پزشک مشورت کنند. بااین‌وجود جراحی بوکال برای افرادی که ویژگی‌های زیر را داشته باشند توصیه می‌شود:

 • افرادی که صورت‌های گرد دارند و چربی موجود در صورتشان بیشتر از اندازه طبیعی و لازم برای زیبایی است؛
 • افرادی که زاویه صورت آنها به‌وسیله چربی از بین رفته است؛
 • افرادی که به دلیل چاقی استخوان فک آن‌ها دیده نمی‌شود.

لازم به ذکر است اگر فردی مشخصات بالا را دارد و قصد دارد با رژیم غذایی وزن خود را کاهش دهد بهتر است این عمل را بعد از اتمام دوره رژیم انجام دهد، زیرا رژیم‌های لاغری نیز روی کاهش این چربی تأثیر دارند.

 

چه اقداماتی را باید قبل از جراحی بوکال انجام داد؟

این عمل جراحی در زمان بسیار کمی انجام می‌شود و در دسته عمل‌های سرپایی قرار دارد. افرادی که قصد انجام جراحی بوکال را دارند باید قبل از آن موارد زیر را رعایت کنند:

 1. تا 2 روز قبل از عمل از کشیدن سیگار خودداری کنند؛
 2. لازم است قبل از انجام جراحی حتماً ناشتا باشند؛
 3. قبل از انجام عمل باید دهان خود را با دهان‌شویه مخصوص بشویند؛
 4. یک هفته قبل از عمل نباید از داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین استفاده کنند.

 

پس از انجام عمل بیمار به چه مراقبت‌هایی نیاز دارد؟

موفقیت در یک جراحی و کسب نتیجه دلخواه علاوه بر اینکه به مهارت و تخصص پزشک بستگی دارد به مراقبت‌های بعد از عمل نیز وابسته است. حتی اگر پزشک بسیار خوب و باتجربه‌ای عمل را انجام دهد ولی فرد بعد از عمل مراقبت‌های درستی نداشته باشد، آن عمل جراحی به نتیجه مطلوب نخواهد رسید. برخی از مهم‌ترین مراقبت‌ها بعد از انجام جراحی بوکال عبارت‌اند از:

 • هرچند این عمل یک عمل سرپایی است و نیاز به بستری ندارد ولی بهتر است بیمار 2 تا 3 روز استراحت مطلق داشته باشد؛
 • در روزهای اول بعد از عمل بهتر است بیشتر از مایعات و غذاهای نرم و آبکی استفاده شود؛
 • بعد از انجام عمل بیمار حق استفاده از هیچ نوع دخانیات حتی سیگار را ندارد؛
 • از هیچ‌کدام از نوشیدنی‌های حاوی الکل نباید استفاده کند؛
 • تا دستیابی به بهبود کامل نباید در مدت طولانی سر خود را به سمت پایین نگه دارد زیرا ممکن است باعث بروز خونریزی و کبودی شود. حتی در هنگام خواب بهتر از سر بالاتر باشد؛
 • مهم‌ترین نکته داشتن صبر و شکیبایی برای دستیابی به نتیجه دلخواه است، زیرا نتیجه این عمل 3 الی 4 هفته بعد کاملاً نمایان می‌شود؛
 • حداقل تا یک هفته بعد از انجام جراحی باید بلافاصله بعد از هر وعده غذایی از دهان‌شویه مخصوص استفاده شود تا محل زخم استریل بماند و از بروز هرگونه عفونت احتمالی جلوگیری شود؛
 • تا بهبود کامل زخم، انجام هرگونه ورزش سنگین برای بیمار ممنوع است؛
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک علی‌الخصوص آنتی‌بیوتیک‌ها باید در زمان معین شده و به طور دقیق مصرف شوند تا روند درمان کامل شود؛

 

 

هزینه عمل جراحی بوکال

هزینه‌های مربوط به این عمل نیز مانند بیشتر عمل‌های زیبایی در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به میزان چربی موجود در صورت بیمار و زمان انجام عمل دارد. همچنین عواملی مانند: نوع پزشک، کلینیکی که عمل در آن انجام می‌شود و شهر و منطقه جغرافیایی نیز می‌تواند در میزان هزینه‌ها تأثیرگذار باشد.

 

تمامی این هزینه‌ها به طور کامل در جلسه مشاوره برای بیمار شرح داده می‌شود، زیرا بیمار باید به شرایط کلی عملی که می‌خواهد انجام دهد آگاه باشد.

 

نتیجه‌گیری

همان‌طور که گفته شد عمل جراحی بوکال یکی دیگر از راه‌های زیبایی چهره و جوان‌سازی محسوب می‌شود که امروزه طرف‌داران زیادی را در جامعه به‌خصوص خانم‌ها به خود اختصاص داده است.

انجام این عمل بیشتر در افراد چاق و دارای اضافه‌وزن شایع است که می‌خواهند با کم کردن جربی اضافی صورت خود، علاوه بر نمایان شده گونه‌های زیبا، صورتی زاویه‌دار و جوان‌تر داشته باشند.

برای انجام این عمل تخصص و مهارت پزشک از اولویت‌های اساسی است. اگرچه ممکن است باعث افزایش هزینه‌ها شود ولی موجب خواهد شد فرد پس از انجام عمل رضایت کامل را داشته باشد. در غیر این صورت می‌تواند ظاهر نامناسبی را برای شخص ایجاد کند که قابل جبران نخواهد بود.

اگر شما نیز از چاقی بیش از حد صورت خود رنج می‌برید و به دنبال راهی برای تناسب و زیبایی صورت خود هستید انجام عمل جراحی بوکال را به شما پیشنهاد می‌کنیم. حتماً توجه داشته باشید که این عمل را در کلینیک­های معتبر و تحت‌نظر پزشکان مجرب انجام دهید.