مقالات آموزشی زیبایی

تزریق ژل لب و مراقبت‌های بعد از آن

یکی از مهم‌ترین اعضای صورت که در افزایش یا کاهش زیبایی اهمیت فراوانی دارد، لب است. امروزه روش‌های زیادی برای افزایش یا حفظ زیبایی لب وجود دارد که می‌توانند مقبولیت چهره را افزایش دهند. یکی از مهم‌ترین این روش‌ها تزریق ژل لب است. در این مقاله روش انجام این عمل و مراقبت‌های بعد از آن را شرح می‌دهیم.

 

همان‌طور که می‌دانید لب از دو قسمت، لب بالایی و لب پایینی تشکیل شده است. به طور معمول اندازه لب‌ها به این صورت است که لب پایینی نسبت به لب بالایی بزرگ‌تر و حجیم‌تر است. به‌مرورزمان و با افزایش سن ممکن است چین‌وچروک‌هایی روی لب به وجود بیاید و جذابیت آن را تحت تأثیر قرار دهد. همچنین ممکن است افرادی به‌صورت ژنتیکی دارای لب‌هایی با حجم کم و اندازه کوچک باشند و مایل باشند که حجم لب‌های خود را به‌منظور زیبایی چهره افزایش دهند. برای این منظور می‌توانند از عملی به نام تزریق ژل استفاده کنند. علاوه بر عمل تزریق ژل روش دیگری نیز وجود دارد که شباهت زیادی به این عمل دارد و به آن پروتز گفته می‌شود که نه‌تنها برای پروتز لب، بلکه برای پروتز گونه، پروتز چانه و ازبین‌بردن گودی زیر چشم نیز کاربرد دارد.

 

تزریق ژل چیست؟

یکی از روش‌های مطمئن، بدون دردسر و با تأثیرگذاری بالا برای جوان‌سازی و زیبایی پوست، تزریق ژل است. این روش یکی از روش‌های غیرتهاجمی یا حداقل کم تهاجم و از نظر اقتصادی نیز جزو روش‌های مقرون‌به‌صرفه برای زیبایی بوده و از مزیت‌های آن می‌توان به عدم نیاز به بیهوشی و سرپایی بودن این عمل، کم‌خطر بودن، دوره درمان و نقاهت کوتاه، درد کم و … اشاره کرد. این روش به دلیل سادگی انجام و خطر کم آن امروزه به‌منظور زیبایی و جوان‌سازی قسمت‌های مختلفی از بدن مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

تزریق ژل لب

نکات مهم در تزریق ژل

قبل از انجام تزریق ژل باید برخی نکات موردتوجه قرار بگیرد و با درنظرگرفتن آن‌ها برای انجام این عمل اقدام شود. به‌طورکلی می‌توان گفت برای هرچه بهتر انجام شدن این عمل باید:

 • اول‌ازهمه فرد باید با شناخت کامل و درست تصمیم به انجام این عمل بگیرد؛
 • در کلینیک‌های مخصوص و توسط پزشکان متخصص انجام شود؛
 • لازم است پزشک معالج در جلسات مشاوره قبل از عمل آشنایی کاملی با نوع پوست شخص و نتیجه‌ای که فرد به دنبال آن است، پیدا کند تا بتواند عمل مطلوب و مورد رضایت فرد را انجام دهد؛
 • در افراد مختلف میزان تزریق ژل نیز تفاوت دارد که باید به آن توجه ویژه‌ای شود؛
 • مواد و ژل تزریقی باید از نوع با کیفیت آن باشد تا عوارض جانبی برای بیمار به دنبال نداشته باشد؛

فرد بیمار باید مراقبت‌های بعد از عمل را به‌درستی رعایت کند تا به نتیجه موردنظر دست پیدا کند

 

تزریق ژل لب در رشت

یکی از انواع تزریق ژل که امروزه طرف‌داران زیادی پیدا کرده، تزریق ژل لب است. این عمل به‌راحتی می‌تواند باعث افزایش حجم لب و برجستگی آن در چهره شود و جذابیت فرد را افزایش دهد. همان‌طور که در ابتدای مقاله اشاره شد روش دیگری علاوه بر تزریق ژل به نام پروتز وجود دارد. این روش از نظر نتیجه شباهت زیادی به این روش دارد ولی روال کار متفاوت است. در انواع مختلف پروتز لب، پروتز چانه، پروتز گونه و رفع گودی زیر چشم، برشی در سطح پوست ایجاد می‌شود و پروتز در زیرپوست قرار می‌گیرد که به نسبت تزریق ژل عمل سخت‌تری است.

تفاوت قبل و بعد تزریق ژل لب

 

در عمل تزریق ژل یک نوع ژل مخصوص به نام هیالورونیک اسید توسط سرنگ‌های بسیار ظریفی در زیرپوست تزریق می‌شود. این روش نسبت به روش قبل هم جراحت ناچیزی دارد و دوره بهبودی آن بسیار کوتاه‌تر است. به همین دلیل توانسته طرف‌داران بیشتری را به سمت خود جلب نماید. ژل هیالورونیک اسید به‌صورت طبیعی در بدن نیز تولید می‌شود به همین دلیل ژل‌های تزریقی نیز بر همین اساس تولید شده‌اند. نکته‌ای که در مورد این عمل آسان حائز اهمیت است، این است که فرد باید بعد از انجام تزریق ژل لب، مراقبت‌هایی را انجام دهد تا به نتیجه موردنظر برسد.

 

مراقبت‌های بعد از عمل تزریق ژل

عمل تزریق ژل لب مانند هر عمل زیبایی دیگر، پس از انجام نیاز به رعایت موارد و انجام مراقبت‌هایی دارد. تمام این مراقبت ها بر نتیجه نهایی عمل تأثیرگذار هستند. برخی از مهم‌ترین مراقبت‌های بعدازاین تزریق عبارت‌اند از:

 • این عمل نیازی به استراحت مطلق ندارد و شخص می‌تواند کارهای روزمره خود را به‌راحتی انجام دهد ولی برای جلوگیری از ایجاد ورم یا قرمزی بر روی لب‌ها باید از انجام ورزش‌های سنگین یا قرارگرفتن در معرض نور شدید خورشید خودداری شود.
 • لب یکی از قسمت‌های بدن است که در آن خون‌رسانی با سرعت بالایی انجام می‌شود به همین دلیل برای جلوگیری از لخته شدن خون در محل تزریق باید حداقل در 3 روز اول بعد از تزریق از کمپرس یخ و در 3 روز بعد از کمپرس گرم استفاده شود.
 • داروهای بی‌حسی معمولاً تا 45 دقیقه یا یک ساعت بعد از عمل اثر خود را روی لب حفظ می‌کنند. به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از گزیدن لب‌ها و آسیب رساندن به آن‌ها فرد باید از خوردن یا آشامیدن خودداری نماید.
 • مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل که می‌تواند باعث ایجاد تورم و التهاب شود تا بهبودی شخص ممنوع است.
 • مصرف غذاهای پرادویه یا حاوی ادویه‌های تند در روزهای اولیه بعد از انجام عمل برای شخص ممنوع است.
 • فرد باید در دوران نقاهت از مصرف دخانیات یا قرارگرفتن در معرض دود خودداری کند.
 • مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین در روزهای ابتدایی بعد از عمل توصیه نمی‌شود. مگر اینکه توسط پزشک موردنظر برای فرد تجویز شود.
 • استفاده از غذاها و میوه‌های سالم که ایمنی بدن را افزایش می‌دهند بسیار توصیه می‌شود.
 • استفاده از مواد و لوازم آرایشی یا اصلاح صورت معمولاً بعد از یک هفته از عمل مجاز است.
 • در هنگام خواب باید توجه شود که فشاری به ناحیه لب‌ها وارد نشود و فرد به روی صورت نخوابد. بهتر است برای این منظور هنگام خوابیدن سر فرد به‌وسیله چند بالشت در اطراف آن ثابت نگه‌داشته شود.
 • بعد از انجام عمل به مقدار کافی آب مصرف شود. نوشیدن آب باعث دستیابی به نتیجه بهتر و جذب بالاتر و مؤثر ژل در محل‌های تزریق می‌شود.
 • در برخی موارد پزشک ماساژهایی را برای جلوگیری از لخته شدن خود به شما آموزش می‌دهد. باید آنها را مطابق نظر پزشک انجام دهید. از ماساژ دادن خودسرانه بپرهیزید.
 • در هنگام پوشیدن لباس باید دقت شود که فشاری به لب‌ها و محل‌های تزریق آن وارد نشود.
 • محل تزریق باید کاملاً تمیز و خشک نگه‌داشته شود. توصیه می‌شود در روزهای ابتدایی از رفتن به حمام و قرارگرفتن در معرض بخار زیاد نیز پرهیز شود تا مشکلی برای شخص ایجاد نشود.
 • در صورت ایجاد خارش در محل تزریق، از خاراندن و دست‌کاری کردن آن به شدت خودداری کنید. این کار ممکن است موجب تورم و التهاب شدید شود.
 • ترجیحاً تا مدتی پس از انجام عمل تزریق ژل لب از هرگونه سفر با هواپیما خودداری نمایید.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله یکی از روش‌های سریع و آسان برای زیبایی چهره به نام تزریق ژل لب معرفی و مراقبت‌های ضروری پس از انجام این عمل بیان شد. به‌طورکلی می‌توان گفت این روش یکی از ساده‌ترین و کم‌خطرترین روش‌های حجیم کردن لب‌ها تاکنون شناخته شده است. این عمل در زمان کوتاهی انجام می‌شود. شخص می‌تواند با رعایت و انجام مراقبت‌های پس از عمل و سپری کردن دوره استراحت کمی، به نتیجه مورد انتظارش دست پیدا کند.

ما در کلینیک زیبایی دکتر امانی در خدمت شما هستیم تا با بهترین کیفیت و با استفاده از بهترین مواد تزریق ژل لب را برای شما انجام دهیم برای رزرو وقت میتونید با شماره کلینیک تماس بگیرید

 

منبع: ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا